بنا بر تحقیقات بخش R & D این شركت،نخستین ماشینهای برش و به تبع آن تیغه های مربوطه در سالهای 1310-1300 هجری شمسی به كشور وارد و به تدریج در تمامی صنایع جایگزین روشهای سنتی برش شده اند،با ورود ماشینهای گوناگون برای برش فولاد و سایر فلزات،چوب و مواد سلولزی،سنگ و حتی مواد پروتئینی،نیاز به انواع تیغه اره از گروههای تخت،نواری و دیسكی افزایش یافت.
رشد و توسعه صنعت كشور در سه دهه اخیر،مصرف انواع تیغه اره را بعنوان ابزاری برشی و بدون جایگزین شدت بیشتری بخشید و پیش از راه اندازی مجتمع تولیدی تیغه اره توس،هر ساله میلیونها دلار صرف خرید تیغه اره مورد نیاز صنایع كشور میگردید.
نیاز روز افزون صنایع كشور به انواع تیغه اره و شوق مقدس خود كفایی صنعتی،بنیانگذاران این مجتمع رابر آن داشت تا نخستین واحد تولید كننده تیغه اره كشور را تاسیس نمایند.
فاز یك این مجتمع برای تولید انواع تیغه اره دیسكی در گروههای آتشی،آب صابونی و الماسه دار تا قطر 650 میلیمتر در سال 1373 و فازهای بعدی برای تولید انواع تیغه تخت در گروههای كمانی دستی خشكه بر و تیغه های اره لنگ،همچنین تیغه های دیسكی تا قطر 2000 میلیمتر (بزرگترین تیغه مورد مصرف در كشور)بتدریج راه اندازی و توسط مقامات عالیرتبه كشور،افتتاح گردید.
ماشین آلات،كوره ها و تجهیزات خط تولید مجتمع از شركت آلمانی
G.Paffenhoff و دانش فنی تولید از پدر صنایع تیغه اره جهان H.Mummenhoff خریداری شده و كارشناسان آلمانی بر تولید نظارت دارند.
فولاد مورد نیاز از،آلمان،سوئد،اتریش و الماسه از سوئد و لوكزامبورگ تامین میگردد.
مدیران و متخصصین این مجتمع آرزو دارند مشكلات برش صنعتگران كشور را،با دانش و تخصص خود حل نمایند و برای تحقق این آرزو گامهای بسیار موثر برداشته و نیز در اینده بر خواهند داشت.